efonla.com

Politikalarımız • Yatırımcılar tarafından yapılan yatırımların iadelerinde hiçbir kesinti yapılmaz. Kampanya süresi sona erdiğinde hedef fona ulaşılamazsa veya yatırım yapılan andan itibaren 48 saat içerisinde yatırımcı cayma hakkını kullanırsa yatırılan tutar hiçbir kesinti olmadan emanet yetkilisi TAKASBANK tarafından iade edilir.
 • Yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlar emanet yetkilisi TAKASBANK tarafından bloke edilir. Kampanya süresince emanet yetkilisi TAKASBANK tarafından toplanan fon tutarı nemalandırılmayacaktır. Bu durum imzalanan Üyelik Sözleşmesinde yatırımcı tarafından kabul edilir.
 • Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ödeme hizmet sağlayıcısı (Paratika) tarafından ödeme sistemleri kullanım ücreti olarak işlem esnasında yatırım tutarına %1,75 komisyon bedeli ilave edilir.
 • PLATFORM bir listeleme ücreti almamaktadır. PLATFORM, kampanyaların yayımlanabilmesi için MKK ve Takasbank'a ödediği hizmet bedelini GİRİŞİMCİ’den tahsil etmektedir. Bu tutar, ilgili kurumların PLATFORM’u ilgili servisler için faturalandırmasını takip eden iki üş günü içerisinde PLATFORM tarafından GİRİŞİMCİ’ye faturalandırılır. PLATFORM’un GİRİŞİMCİ’yi faturalandırmasını takip eden iki iş günü içerisinde GİRİŞİMCİ, açıklamaya Kampanya Adını yazarak PLATFORM’un hesabına ödemeyi yapar. MKK ve TAKASBANK'ın hizmet bedelleri aşağıda yer almaktadır. MKK ve TAKASBANK’ın bu ücretlerde değişiklik yapması durumunda sayılar güncellenir.
  • TAKASBANK ücreti toplanan fonun, girişim şirketine aktarılana veya yatırımcılara iade edilene kadar bloke edilmesi amacıyla alınan ücrettir. Fon talep tutarı üzerinden tutar binde 1+BSMV kadardır. Kampanyanın başarılı olup olmamasına bakılmaksızın girişim hesabı açılması anında, hedeflenen (Bilgi formunda yer alan ek talep de dahil) fon talep tutarı üzerinden alınır.
  • MKK ücreti projenin toplam fon tutarı üzerinden hesaplanır. Fon talep tutarı üzerinden Binde 1 + KDV kadardır. (Ek fon dikkate alınmaz)
 • Başarılı kitle fonlama kampanyalarından girişimden alınan platform komisyonu toplanan fonun %7’si kadar olup, bu tutara KDV ilave edilecektir.
  • Kampanya sahibi girişimci /girişim şirketi Teknopark/Teknokent bünyesinde olduğunu ispatlaması halinde komisyon ücreti %6 + KDV olarak uygulanır.
  • Kampanya sahibi girişimci /girişim şirketi efonla’da daha önce 1.000.000 TL (Bir Milyon Türk Lirası) ve üzeri hedef fonla kampanya sürecini başarı ile sona erdirmişse, komisyon ücreti %6 + KDV olarak uygulanır. Eğer kampanya sahibi girişimci /girişim şirketi Teknopark/Teknokent bünyesinde ise bu durumda komisyon ücreti %5 + KDV olarak uygulanır.
  • Platform dilerse kampanya sahibi girişimci /girişim şirketi özelinde yapacağı değerlendirme ile bu komisyon ücretinden feragat edebilir.